Zvláštní hosté

Jaromír Nohavica

(* 7. června 1953 Ostrava) je český folkový písničkář, textař, libretista, osobitý zpěvák, skladatel a kytarista. A také překladatel, byť ne v žánru sci-fi či fantasy. Jedná se hlavně o překlady ruských písní Vladimira Vysockého nebo Bulata Okudžavy a v posledních letech překládá Mozartovy opery. Psal texty k písním například pro Marii Rottrovou – Lásko, voníš deštěm, nebo Věru Špinarovou. Několikrát byl oceněn hudebními cenami Anděl v různých kategoriích. Spolupracoval také například se skupinou Čechomor. Jako herec ztvárnil roku 2002 hlavní roli „Jarka Nohavici“ ve filmu Petra Zelenky Rok ďábla. Za hudbu k tomuto filmu dostal spolu s Čechomorem a Karlem Holasem Českého lva za nejlepší hudbu. Je velkým fanouškem Baníku Ostrava, pro který složil klubovou hymnu.  V roce 1997 získal titul mistra republiky ve stolní hře scrabble.


Ondřej Neff

 

(* 26. června 1945 Praha) je český spisovatel a překladatel science fiction, novinář, fotograf a vydavatel internetových deníků Neviditelný pes a Digineff. Je považován za průkopníka internetové žurnalistiky v Česku a propagátorem digitální fotky. Jeho otcem byl český spisovatel Vladimír Neff. V roce 1990 se podílel na zrodu časopisu s tématikou sci-fi a fantasy Ikarie, která měla kořeny v neoficiální podobě v osmdesátých letech. Stal se jeho prvním šéfredaktorem do roku 1994. Literárně aktivní je od konce 70. let, kdy vyšla jeho kniha Podivuhodný svět Julese Verna (1978, doplň. 2005), Něco je jinak (1981) zabývající se vývojem vědeckofantastických motivů v české literatuře už od dob Jana Amose Komenského. V roce 1983 vyšly povídky ve dvou českých analogiích a poté v roce 1984 první větší dílo, Jádro pudla. V dalších letech následovaly jak pokračování, tak i mnohé jiné romány a povídky, např. trilogie Milénium, román Tma či Rock mého života, která sci-fi kombinuje s akcí a detektivkou. Převyprávěl do modernější podoby i některé knihy Julese Vernea. Podílel se i na scénářích ke komiksům od Káji Saudka.


Arnošt Vašíček

 

(* 27. srpna 1953, Ostrava) český spisovatel, scénárista, cestovatel badatel a záhadolog. Vystudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze, obor Filmová a televizní žurnalistika. Jeho hlavním zájmem jsou záhady, avšak zabýval se i námořním jachtingem a zúčastnil se tří námořních expedicí. Jeho velkým tématem je hledání důkazů o přítomnosti mimozemských civilizací na Zemi. Zajímá se rovněž o poslední pozůstatky primitivních kmenů, které ještě na naší planetě přežívají v nejodlehlejších končinách, kde žijí prakticky na úrovni doby kamenné. Mezi nejznámější díla Strážce duší, Ďáblova lest či Ztracená brána, které byly také zfilmovány ČT.


Vladivojna La Chia

 

(* 3. července 1983, Ostrava) je česká zpěvačka, textařka, hudební skladatelka, producentka a výtvarnice. Od mládí tíhla k muzice a již v devíti letech založila s kamarádem vlastní kapelu. Následně hrála se skupinou Kočičí číči a v roce 2002 zakládá psychedelic rockovou kapelu Banana. Ta byla velmi úspěšná a její tři alba jsou kritiky hodnocena velmi kladně. Banana si zahrála na koncertech například před Marilin Mansonem, Scorpions, nebo Richardem Mullerem. Začíná také spolupracovat s hudebníkem Laco Déczim. V roce 2009 vydává své první sólové album a v roce 2011 je nominovaná na Českého lva a Ceny české filmové kritiky na hudbu k filmu „ Nevinnost“ od Jiřího Hřebejka, vydává také druhé album. Následuje další tvorba, např. hudba pro představení divadla Rokoko, seriál HBO „Až po uši“ nebo film „8 Hlav šílenství“. Odskočila si také na metalovou scénu a s kapelou Vladivojsko vydala album „ Hořící hlavy“.  Nejdůležitějším projektem současnoesti je akustická sólová kapela – pětičlenné 4Trio, které tvoří kytarista Aleš Bajger, viollončelistka Terezie Kovalová, chansonová zpěvačka Sylvie Bee a bubeník Luboš Pavlík.