Anotace přednášek 2023

Anotace přednášek Bilcon 2023

Roman Hruška

Žraloci ve filmu
Co všechno filmový průmysl provedl žralokům? Už kolikrát nestačí prostá krvežíznivost, ale filmaři je i různě inovují a vylepšují. A to někdy tak důkladně, až si řeknete, že měli opravdu dobrý „matroš“.

Zabrousíme do velmi hlubokých vod filmových počinů, které málokdy zvládnete dokoukat naprosto střízliví.

Martin Jiroušek

Jeskynní hrůza aneb od Platona k Nostromo
Co se skrývá v podzemních hlubinách naší fantazie? Lidojedi, vetřelci a filozofie. Hrůzostrašné historky o kanibalech a sedmdesátnících. Komponovaný pořad nejen o tom, jak se úspěšně ztratit v katakombách a přežít nejextrémnější situace v oblasti filmového hororu. Uvádí jediný přeživší z Planety upírů Martin Jiroušek.

Daniela Kovářová

Fantazie a sci-fi v politice a v realitě
Když jsem byla dítě, četla první scifi a psala fantasy, myslela jsem si, že existují dva světy: svět reality, v němž žijeme, a svět (světy) fantazie. Dnes jsem si jista, že nejsou různé světy. Je jeden, jediný, plný utopie, dystopie, fantazie a …politiky. Chcete příklady? Dám vám je.

Eduard Valeš

„Skrze mne slepí vidí“
Mezi osvícenskými aristokraty se vedle racionálně uvažujících vědců, politiků, malířů, spisovatelů či ekonomů nacházela i řada osob, které své intelektuální síly věnovaly dnes už poněkud bizarně působícím tajemným naukám, hermetismu a démonologii. Záliba v mysticismu úzce souvisela s rozšířeným fenoménem svobodného zednářství, v němž se střetávaly čistě dobročinné zájmy a touha po lepším světě s ezoterismem a okultními vědami. Jedním ze zájemců o nadpřirozené vědy byl generálmajor Gerhard Josef hrabě von Rambaldi baron de Alcenago und Sagramoso (*1722 Verona, +1804 Mnichov).

Hrabě Rambaldi pobýval na bíloveckém zámku a obě rodiny se setkávaly při různých společenských událostech.

Františka Vrbenská

Čarodějka, vládkyně a lhářka

Co fantazie provede s realitou? Jak ne/snadno je od sebe můžeme odlišit? Vymýšlíme si příliš? Je to naše chyba? Existuje holá skutečnost? Jak a do čeho ji umělci oblékají s pomocí paní Fantazie? Faktické i smyšlené kauzy napříč historií a současností…

Piotr a Michal Cholewa

Pole bitwy z lotu drona 
Z jednej strony fantastyka militarna cieszy się stałą popularnością wśród czytelników, wątki militarne czy bitewne znajdujemy wtrącone nawet w tekstach poświęconych całkiem innym tematom. Z drugiej strony tuż za naszymi granicami toczy sie wojna jak najbardziej prawdziwa, długotrwała i symetryczna. Postaramy się więc opowiedzieć w skrócie, jak pisarz i filmowcy wyobrażali sobie przyszłe wojny, jak można to porównać z wojną prawdziwą i które z fantastycznych pomysłów pojawiają się na całkiem realnym polu bitwy.

Bitevní pole pohledem dronu

Na jedné straně se military SF stala populární mezi čtenáři – válečné, či vojenské stopy je možno najít i v textech věnovaných zcela jiným tématům. Na druhé straně, hned za našimi hranicemi zuří regulérní, dlouhodobá válka. Pokusíme se ve zkratce říct, jak si autoři a filmaři představovali války budoucnosti, jak je možné srovnat je se skutečnou válkou a jaké fantastické nápady je možno nalézt na zcela reálném bitevním poli.

Aleš Knápek

Čarodějnice, Mory, a vlkodlak děsili Poodří (p.s.: Mory s velkým M – předstupeň nočních můr alias Sukkubů…)

Krátké povídání a snad i beseda o bytostech jejichž přítomnost máme v Poodří doloženu v historických pramenech a lidových zvycích. Vzácnou shodou okolností  se zde zachovala i sbírka legend či pověstí (Volkssagen), která vyšla již roku 1817 – tedy v době, kdy zejména na venkově byly síly mimo náš svět stále přítomné. František Palacký byl místní nadějný mladík, Erbenovi bylo šest a o narození Boženy Němcové, ještě nebylo rozhodnuto!

Ondřej Neff

SF jako překážka na cestě vědy  a technického rozvoje

Marek Tvrdý

Filmový Hobit zkrácený podle knihy

Přijde vám 12 hodin filmového Hobita moc? Tato přednáška vám představí fenomén Fanedits, což jsou fanoušky sestříhané slavné filmy. A pak se společně detailně podíváme na nejzajímavější fanouškovské sestřihy filmové trilogie Hobit (nejkratší má dvě hodiny) a pustíme si několik ukázek.

Aleš Koval a Mirek Janáč

Fantazie v české a slovenské rockové hudbě

Nevěříte?  Tak si pojďte poslechnout. Vybrali jsme pro Vás skutečné perly.

Napsat komentář