Čestní Hosté

Andrzej Sapkowski 

Beseda s autorem

Jeden z nejslavnějších světových autorů fantasy po letech opět v České republice, připraven odpovídat na vaše zvědavé otázky na moderované diskusi.

 

Andrzej Sapkowski (* 21. června 1948, Lodž) je polský spisovatel, který je považován za jednoho z nejlepších autorů světové  fantasy. Je velice populární nejen v Polsku, ale také v České republice, Slovensku, Rusku, Německu, v Portugalsku, Francii, Švýcarsku, Španělsku, a po obrovském úspěchu počítačových her se prosadil i v anglosaském světě. Jeho nejznámějším dílem jsou povídky a navazující sága o zaklínači Geraltovi z Rivie a princezně Ciri. Není bez zajímavosti, že autorovo vítězné tažení světem začalo v (tehdy ještě) Československu v roce 1992, kde vyšel první překlad do jiného jazyka. Je držitelem velkého množství ocenění jak v rodném Polsku (např. Cena Janusza A. Zajdla), tak i v rámci česko-slovenského fandomu ( Ikaros, Ludvík, několikrát cena české Akademie Science Fiction, Fantasy a Hororu). Byl oceněn i významnými světovými cenami jako David Gemmell Award for Fantasy (2009), Eurocon Award (1996, 2010) a  cenou World Fantasy Award (2016)

 


 

 

Jaroslav Olša jr.

 

Boom science fiction v Asii

Jak se změnila asijská fantastika za poslední půlstoletí? Doplněno projekcí nějakého krátkého sci-fi filmu, pravděpodobně filipínské produkce

Jaroslav Olša, jr. (*4. srpna 1964, Praha) je český diplomat, orientalista, autor knih literatury faktu a překladatel. V oblibě má science fiction, přeložil řadu povídek, sestavil několik žánrových antologií a publikoval řadu článků o tomto literárním žánru. Po vstupu do diplomatických služeb se též zaměřil na propagaci a studium historie vztahů Česka a mimoevropských zemí. Publikoval řadu prací o Africe a Korejském poloostrovu. Momentálně zastává funkci konzula České republiky na Filipínách.

 


 

Miroslav Žamboch

Miroslav Žamboch (* 13. ledna 1972, Hranice na Moravě) je český spisovatel píšící sci-fi a fantasy. Vystudoval gymnázium v Bílovci, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze a nyní pracuje v ÚJV Řež, a. s., (bývalý Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy). Již jeho první publikovaná povídka, Zpověď válečníka (vyhrála v roce 1993 cenu Klubu Julese Vernea O nejlepší fantasy), sklidila u čtenářů velký ohlas. Po několikaleté pauze následovala další spousta velmi úspěšných románů a povídek, kterými boduje nejen na domácí scéně, ale je velmi žádaný mimo jiné i v Polsku.